آگاهی بخشی

علائم بالینی ویروس HTLV

عمده افرادی که مبتلا به عفونت HTLV-1 می‌باشند، هیچگاه دچار بیماری ناشی از این عفونت نمی‌شوند و تا آخر عمر بی‌علامت باقی می‌مانند. این ویروس در تمام طول عمر فرد باقی می‌ماند بدون اینکه هیچ آسیبی به بدن وی وارد نماید و فرد بدون آنکه متوجه شود زندگی معمول خود را ادامه می‌دهد. در واقع بسیاری از افراد آلوده به این ویروس از ابتلای خود اطلاعی ندارند و آلودگی آنان ممکن است به طور اتفاقی مثلا پس از اهدای خون و آزمایش نمونه خون آنها مشخص گردد. تنها ۳% تا ۵% افراد آلوده به HTLV-1، مبتلا به یک بیماری ناشی از این عفونت می‌گردد که البته این مساله در اغلب موارد د‌ه‌ها سال پس از عفونت اولیه رخ می‌دهد. علت اینکه چرا تعدادی از افراد آلوده به HTLV-1 بی‌علامت باقی می‌مانند و سایرین مبتلا به این اختلالات می‌شوند مشخص نیست.

عفونت HTLV-1 می‌تواند منجر به لوکمی/ لنفوم سلول‌های T بالغین ([Adult T-cell leukemia/lymphoma [ATL, ATLL)، یک اختلال نورولوژیک مزمن به نام پاراپارزی اسپاستیک تروپیکال همراه با میلوپاتی ناشی از ویروس ([ HTLV-1-associated myelopathy/tropical spastic paraparesis [HAM/TSP ] )، یووئیت ناشی از ویروس (HTLV-1- associated uveitis ) و نیز درماتیت عفونی کودکان شود. ATL و HAM/TSP مهمترین بیماری‌های شناخته شده ناشی از عفونت با HTLV-1 هستند و در تمامی مناطق اندمیک عفونت وجود دارند اگر چه میزان شیوع و بروز آنها در مناطق جغرافیایی مختلف بسیار متفاوت‌ است.  به‌علاوه همراهی این عفونت با برخی اختلالات التهابی و بیماری‌های اتوایمیون همچون پلی‌میوزیت، پلی‌آرتریت، سندرم شوگرن، پنومونی به‌صورت آلوئولیت سلول T، فلج عصب فاسیال، پلی‌نوروپاتی و تیروئیدیت اتوایمیون، لنفوم جلدی سلول‌های T و نیز با تعدادی از عفونت‌ها مثل توبرکولوز، جذام، استرونژیلوئیدیس و گال مشخص شده است اگر چه هنوز شواهد قطعی برای این ارتباط وجود ندارد.

نقش عفونت HTLV-2 در بیماری‌های انسان به‌خوبی شناخته نشده‌است. با این حال داده‌های جدید نشان می‌دهد که عفونت با این ویروس ممکن است با دو اختلال نورولوژیک مجزا شامل اختلالی با علایم مشابه HAM/TSP و یا نوروپاتی آتاکسیک گرمسیری (Tropical ataxic neuropathy) همراه باشد. اگر چه هیچ اختلال خونی در ارتباط با این عفونت گزارش نشد‌ه‌ است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

دکمه بازگشت به بالا